پایگاه اطلاع رسانی شاهوزهی

امروز: پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱
۲۷ اسفند ۱۴۰۰

نهادینه سازی فرهنگ مهدودیت؛ ناجی جامعه از آسیب‌ها/فرهنگی که امید را در دل مردم حفظ می‌کند

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook

پایگاه اطلاع رسانی طایفه شاهوزهی به نقل از عصرهامون بیان کرد: دو تهدید متوجه وجود نازنین امام زمان (عج) و نهضت مهدوی و جریان مهدویت بود، تهدید اول متوجه جان شریف حضرت مهدی (عج) بود، بنابراین خدای تبارک و تعالی ولادت ایشان را از چشم‌ها و دیده ها مخفی کرد.

وی ادامه داد: روایت داریم که وجود نازنین حضرت حجت و انبیای الهی شباهت‌هایی دارد و این موضوع در روایات ذکر شده، از جمله در ولادت شبیه به حضرت موسی و حضرت ابراهیم بودند که ولادت ایشان از چشم مردم مخفی است.

این کارشناس مذهبی گفت: درباره مخفی بودن ولادت امام زمان (عج) روایات فراوانی داریم، علت اصلی آن این است که دشمن به دنبال این بود که ایشان را در لحظه تولد از بین ببرد، چراکه می‌دانست وجود نازنین حضرت حجت، فرزند امام حسن عسکری (عج) منجی عالم بشریت و از بین برنده تمام حاکمان ظلم و جور است.

وی اضافه کرد: حاکمان وقت نقشه‌ای طراحی کردند که امام زمان (عج) را در بدو تولد از بین ببرند، دشمنان اهل بیت (ع) به معارف پیامبر (ص) آشنا بودند و می دانستند که وجود نازنین آقا رسول خدا (ص) فرمودند که من ۱۲ جانشین دارم، این مطلب فراوان نقل شده و ما شیعیان را هم در تاریخ اثناعشری می گویند.

اصغری حسامیه افزود: وقتی که دشمنان به ۱۲ جانشین نگاه می‌کردند، دیدند که امام حسن عسکری (ع) یازدهمین جانشین پیامبر (ص) است و می‌دانستند که امام زمان (عج)‌ دوازدهمین و پسر یازدهمین امام هست، بنابراین یازدهمین جانشین پیامبر (ص) امام حسن عسکری (ع) را حبس کردند و به سامرا بردند و در محل عسکر (لشکرگاه) نگهداری کردند.

وی ادامه داد: علت اینکه امام حسن عسکری (ع) را در پادگان نظامی نگه داشتند، این بود که مرتب زیر نظر بگیرند که به محض اینکه فرزندشان، یعنی دوازدهمین جانشین پیامبر (ص) و منجی عالم بشریت به دنیا بیاید، پدر و پسر را بکشند و جریان جانشینان رسول اکرم (ص) را خاتمه دهند.

دلایل پنهان بودن بارداری مادر امام زمان (عج)

مشاور استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: درباره اینکه امام حسن عسکری (ع) و اهل بیت او به شدت مورد کنترل حکومت بودند، روایات فراوانی وجود دارد و برای همین موضوع بود که خداوند حتی حامله بودن نرجس خاتون مادر امام زمان (عج) را از چشم‌ها مخفی کرد و وی هیچ علائمی از حامله بودن را نداشت.

وی ادامه داد: حتی شب نیمه شعبان وقتی که حکیمه خانم منزل امام حسن عسکری (ع) بود، امام به ایشان فرمودند بمانید که خداوند امشب به من فرزندی می‌دهد، وی سوال کرد که از چه کسی خدا به تو فرزند می دهد، امام حسن عسکری (ع) فرمودند از نرجس که حکیمه خانم خندید و متعجب شد که نرجس خانم حامله نیست و علائمی از حاملگی ندارد که بخواهد وضع حمل کند و بچه‌ اش را آن شب به دنیا بیاورد‌.

وی گفت: درباره علائم ظاهری مادر امام زمان (عج) روایت داریم که نحیف و لاغر بود، خانمی که لاغر باشد، حاملگی و آثار آن را نمایان تر می کند، با این وجود که باید حامله بودن او نمایان می بود، اما خداوند این را از چشم دشمنان مخفی کرد، به گونه ای که حکیمه خانم هم از اینکه نرجس حامله باشد، متعجب شد. امام حسن عسکری (ع)‌ فرمود این وعده خداوند تبارک و تعالی است.

اصغری حسامیه ادامه داد: حکیمه خاتون نقل می کند، زمانی که نماز شب می خواندیم بعد آن درنگی کردیم که برای نماز صبح آماده شویم، در چشم بر هم زدنی آثار وضع حمل را در نرجس خاتون دیدم که سحر نیمه شعبان وجود نازنین امام زمان (عج) به دنیا آمد.

اندک افرادی که می توانستند امام زمان (عج) را ببینند

به گفته وی، لحظه و چگونگی ولادت و نشانه های بعد از آن، آیه شریفه و حالت سجده امام زمان (عج) عجایبی است که بیانگر این بود که ایشان مانند حضرت عیسی که در گهواره سخن گفت، فرزندی از جانب خدا و حجتی بر خلق خداست، بعد از ولادت هم وجود نازنین امام زمان (عج) از چشم خلایق پنهان بود، جز افراد محرم و اندکی از شیعیان که وقتی با امام حسن عسکری (ع) ‌ملاقات می کردند، با حضرت مهدی (عج) دیدار داشتند.

این کارشناس اضافه کرد: از آنجایی که امام حسن عسکری (ع) در پادگان نظامی زندگی می کرد، رفت و آمد به پادگان بسیار سخت و مورد کنترل بود، اما روایت داریم افرادی بودند که از شهرهای دور و نزدیک ایران، عراق و مدینه و دیگر نقاط فراوان نزد ایشان می آمدند، از وقتی که بالاخره موفق به دیدار حضرت شدند، یکی از سوالاتشان همین بود که بعد شما چه کسی امام ماست، آقا به بعضی از این افراد وجود نازنین حجت را نشان دادند و به برخی همه فرمودند که جانشین من کسی است که بر جنازه من نماز میت بخواند.

وی بیان کرد: حدود پنج سال از زندگی امام عصر (عج) به شکل غیبت و پنهان بودن از چشم ظاهری مردم سپری شد، در این پنج سال افراد مختلفی ایشان را دیدار می کردند، اما زمان شهادت امام حسن عسکری (ع) برای اولین بار در ملا عام و در حضور جمع کثیری که برای تشییع جنازه آمده بودند، حضور یافتند و ایشان معرفی شدند.

انحراف از فرهنگ اصیل مهدوی؛ تهدیدی بر فرهنگ مهدویت

اصغری حسامیه افزود: وقتی که جعفر کذاب سوال کرد که چه گونه برادرم امام حسن عسکری (ع) فرزندی داشته که من خبر نداشتم، افراد بسیاری دز این جمع بودند که در این پنج ساله امام زمان (عج) را دیده بودند، آنها شهادت دادند که ما در فلان تاریخ که به محضر امام حسن عسکری (ع) رسیدیم این فرزند را خودشان به ما معرفی کردند که دوازدهمین جانشین رسول خداست و همان منجی عالم بشریت خداوند.

به گفته وی، خداوند با اراده خودش به این شکل وجود نازنین امام زمان (عج) را از دشمنان و گزند آن ها حفظ کرد، اما خطر دومی که جریان مهدویت را تهدید می کند، انحراف از فرهنگ اصیل مهدوی است.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: این خطر دوم را خداوند از طریق معجزه از بین نخواهد برد، بلکه ما شیعیان موظف هستیم که در کسب معارف اهل بیت (ع) دقیق بوده و سعی کنیم که نسبت به علوم و احادیث اهل بیت (ع) جدی باشیم، دستورات آنها را پیگیری کنیم و وظیفه خودمان را بشناسیم و در زندگی مان پیاده کنیم تا گرفتار انحرافات عقیدتی که در جریان مهدویت پیش آمده است، نشویم و مصون و محفوظ باشیم.

وی افزود: خداوند این جریان را با معجزه حفظ نمی کند، بلکه ما وظیفه داریم که با مطالعه فرهنگ اهل بیت (ع) و آشنایی با معارف آن ها خودمان را حفظ کنیم تا بتوانیم زمینه ساز ظهور امام زمان (عج) و آن گونه که آنها می‌خواهند، باشیم.

منجی موعود، بشریت را از تاریکی و ظلم نجات خواهد داد

مولوی ریگیان پور، امام جمعه اهل سنت میرجاوه نیز در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: در رابطه با ظهور منجی، همه مورخین هم عقیده هستند و در کتب معتبر اهل سنت احادیث زیادی در این مورد وجود دارد، علمای تشیع موارد بسیاری از ارجاعات درباره ظهور ایشان را از منابع احادیث اهل سنت اعلام کرده اند.

وی افزود: اعتقاد اهل سنت در مورد ظهور منجی، احادیث و روایات منتسب به شخص پیامبر بزرگوار اسلام (ص) است که ایشان مشخصات ظاهری منجی عالم بشریت را این گونه توصیف می‌کنند که شخصی شبیه من و هم نام من و از نسل من برای نجات بشریت ظهور خواهد کرد و همه علمای اهل سنت با اکثریت، این حدیث را قبول دارند.

امام جمعه اهل سنت میرجاوه تصریح کرد: فراهم کردن زمینه ظهور امام زمان (عج) از وظایف تمام مردم و مسئولان است، دستورات دین اسلام و سیره علوی باید در جامعه به درستی پیاده شود، دعا و توسل برای تعجیل در ظهور بسیار مهم و ضروری است تا حضرت مهدی (عج) برای نجات همه جهانیان ظهور کنند و عدالت در جهان برپا شود.

وی اضافه کرد: اعتقاد به ظهور، ابراز محبت و اشاعه فرهنگ مهدویت در بین شیعه و سنی مشترک بوده و احادیث بسیاری در کتب اهل سنت به خصوص صحیح بخاری وجود دارد و وجود نازنین امام زمان(عج) بر حق و ظهور ایشان حتمی است و ما همه منتظر ظهور ایشان هستیم.

این عالم اهل سنت با بیان اینکه همه ما معتقد هستیم که خاتمه دهنده ظلم و جور در دنیا کسی جز قائم آل محمد نخواهد بود، خاطر نشان کرد: در جهان امروزی ما کشور های ظالم به مردم مظلوم جهان ظلم و ستم می کنند، پایان دهنده این تاریکی ها امام زمان خواهد بود و همه مظلومین جهان برای ظهور ایشان منتظر هستند.

وی با استناد به روایتی از پیامبر اسلام (ص) افزود: طبق فرمایشات پیامبر (ص) امت من هیچگاه هلاک نخواهند شد، چراکه آنها شخصی مثل حضرت مهدی موعود را دارند که آنان را از هلاکت می رهاند.

ریگیان پور با اشاره به این که ما باید در زمینه اشاعه فرهنگ مهدویت بیشتر تلاش کنیم تا این اعتقاد مهم جریان ساز در سراسر جهان اشاعه یابد، بیان کرد: محققان و روحانیون در کشور ما با عنوان طلایه داران کشور های اسلامی و پیشگام در امور مهدویت باید به صورت گسترده در جهت معرفی نشانه های ظهور تلاش کنند و نسلی منتظر را برای تعجیل در ظهور ایشان تربیت کنند.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
انتهای پیام/

دیدگاه های ارسال شده توسط شما ، پس از تایید مدیر سایت یا دبیر بخش خبری در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت باشد منتشر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سایت و اپلیکیشن

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

در سریعترین زمان ممکن کسب و کارت رو آنلاین کن